Dnia 9 maja odbyły się w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze warsztaty kulinarne dla osób chorujących na celiakię oraz osób będących na diecie bezglutenowej. Spotkanie miało charakter dydaktyczny. Wzięło w niej udział Stowarzyszenie Osób Chorych na Celiakię i Inne Choroby Złego Wchłaniania – oddział w Zielonej Górze, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią  i na Diecie Bezglutenowej  oraz nasi nauczyciele przedmiotów zawodowych gastronomicznych pani Ania Banasiak Kazubska i pan Piotr Dubec wraz z młodzieżą. Pierwszą część stanowił wykład pana doktora Błażeja Nowaka na temat leczenia celiakii i produktów spożywczych, których należy unikać w przebiegu  tej  choroby.

 

Druga część - praktyczna  dotyczyła sporządzania słodkich wypieków bezglutenowych.

Pani  Marta  Krzyżanowska – Sołtysiak specjalista w żywieniu bezglutenowym  przygotowała wiele przepisów dla dzieci i dorosłych tj. drożdżówki z jabłkiem, ciasteczka serowe, mufinki bananowe, ciasto marchewkowe oraz cantucci i tiramisu. Punktem kulminacyjnym był tort pięciokolorowy. Z wielkim zaangażowaniem wypieki przygotowywały  zarówno dzieci jak i dorośli. Na  zakończenie odbył się wielki finał – prezentacja słodkich wyrobów a następnie konsumpcja.  Wszystko smakowało znakomicie a zachwytom nie było końca.

Anna Banasiak-Kazubska

Justyna Sońta

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony