Robimy wszystko, aby naszym wychowankom stworzyć optymalne warunki do harmonijnego rozwoju psychofizycznego. Wszelkie działania mają na celu wspomaganie młodzieży w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, a także eliminowaniu i ograniczaniu czynników niekorzystnych dla jej zdrowia i życia.

Program pracy opiekuńczo-wychowawczej, który realizujemy, jest nowoczesny i precyzyjnie dostosowany do potrzeb młodych ludzi w wieku dojrzewania. Poprzez szeroki wachlarz form pracy z młodzieżą, od rozmów indywidualnych poprzez różnorodne metody pracy warsztatowej, po zajęcia edukacyjne i kreatywne, program ten działa nie tylko na rzecz właściwego wychowania młodego pokolenia, ale także wspierania ich rozwoju.

Internat na krańcu miasta.
Na mapie internatów Zielonej Góry, ten należący do Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przy ulicy Botanicznej, bywa słabo rozpoznawalny i często mylony  z sąsiadującą Bursą albo internatem ZSZ PBO. Z jego odnalezieniem kłopoty mają nie tylko przyjezdni, zdarza się to czasem i lokalnej społeczności.
Nasz Internat jest integralną częścią Zespołu szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego (ZSiPKZ) i jako jej ogniwo organizacyjne, jest jej pracy całkowicie podporządkowany.

W ramach swej działalności ZSiPKZ od wielu lat bardzo prężnie organizuje nauczanie dla uczniów zasadniczych klas wielozawodowych w zakresie przedmiotów teoretycznych w różnych zawodach. Dokształcanie odbywa się w formie czterotygodniowych turnusów. Właśnie dla potrzeb tego nauczania szkoła prowadzi internat dla wszystkich kursantów spoza Zielonej Góry. Warto dodać, że chodzi tutaj nie tylko o uczniów z województwa lubuskiego i ościennych, ale praktycznie z całej Polski, od Pomorza po Podkarpacie.

W ciągu jednego roku szkolnego, na ośmiu lub dziewięciu zorganizowanych turnusach, w internacie przebywa łącznie około tysiąca dwustu wychowanków, średnio stu trzydziestu miesięcznie.

Krótkoterminowość pobytu uczniów w placówce wymusza na kadrze pedagogicznej przyjęcie specyficznego charakteru i tempa pracy. W innych internatach na realizację programu wychowawczego pedagodzy mają cały rok szkolny, w tym – zaledwie miesiąc. Ograniczone ramy czasowe i częsta rotacja wymagają więc nieustannego modyfikowania i usprawniania  pracy tak, by uwzględniać potrzeby i predyspozycje  ciągle zmieniającej się młodzieży.
Priorytetem staje się przede wszystkim zabezpieczenie i zaspokojenie podstawowych potrzeb uczniów w zakresie higieny pracy, odpoczynku, snu i żywienia. Równie istotne jest zapewnienie wszystkim podopiecznym poczucia bezpieczeństwa i szacunku. Podejmowane są również starania, mające na celu kształtowanie u wychowanków nawyków i postaw społecznie i moralnie pożądanych, na przykład współżycia i współdziałania w grupie, przestrzegania norm i zasad społecznych, liczenia się z prawami, wolą i odrębnością innych. Ze względów czasowych jednak działania te mają charakter doraźny i  nie zawsze udaje się doprowadzić do trwałych, pozytywnych efektów.  
Czas wolny uczniów jest mocno ograniczony. Zrealizowanie materiału szkolnego w zaledwie cztery tygodnie wymaga od nich sporego nakładu pracy i pochłania znaczną część dnia. Niewiele go pozostaje na inną aktywność, nawiązywanie  i utrwalanie kontaktów z młodzieżą z innych internatów, uczestnictwo w międzyinternackich wydarzeniach. Stąd pewnie wspomniana na wstępie słaba rozpoznawalność placówki w lokalnym środowisku.
Ponieważ internat gości u siebie uczniów z całego kraju, którzy zazwyczaj odwiedzają Zieloną Górę po raz pierwszy w życiu, wychowawcy postanowili potraktować to jako świetną okazję i pretekst do promocji naszego regionu. Nie chcą, aby młodzież oglądała miasto tylko z okien autobusów na trasie Dworcowa- Botaniczna oraz postrzegała je wyłącznie przez pryzmat hipermarketów i centrów handlowych. Stąd narodził się pomysł stworzenia galerii fotografii, przedstawiających najciekawsze miejsca Zielonej Góry i całej Ziemi Lubuskiej. Od kilku lat więc korytarze internatu zdobią liczne zdjęcia miast regionu oraz  ich najbardziej charakterystyczne miejsca. Są wśród nich te najnowsze, aktualne, jak i te archiwalne, przed- i powojenne. Można się przyjrzeć, jak wyglądała kiedyś Nowa Sól, Żary, Żagań, Kożuchów, Międzyrzecz, Szprotawa i wiele innych lubuskich miast. Można  zobaczyć miejsca – wizytówki Zielonej Góry – Starówkę, Palmiarnię, Ogród Botaniczny, gmachy Filharmonii Zielonogórskiej, Teatru Lubuskiego, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Biblioteki Wojewódzkiej, a także Stadion Żużlowy i Aquapark. Szybko okazało się, że pomysł jest trafiony. Fotograficzna dokumentacja w sposób naturalny przyciąga uwagę wychowanków, wzbudza niewymuszone zainteresowanie, zachęca do odwiedzania miejsc, obejrzanych na zdjęciach. W kadrze internatu jest kilku nauczycieli historyków, którzy umiejętnie tę ciekawość młodych ludzi wykorzystują i potrafią w sposób profesjonalny i barwny zapoznać ich z historią i teraźniejszością regionu. Chętni uczniowie wielokrotnie mieli okazję zwiedzić Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Palmiarnię, pospacerować po Ogrodzie Botanicznym czy Starówce, skorzystać z atrakcji Parku Wodnego.
Doskonałą sposobność do poznania  specyfiki i klimatu Zielonej Góry stwarzają cyklicznie organizowane przez miasto imprezy, do uczestnictwa w których wychowawcy zachęcają młodzież. Co roku namawiają do odwiedzania, odbywających się na Starówce, jarmarków wielkanocnych i bożonarodzeniowych, a przede wszystkim do udziału w najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniu miasta – Winobraniu. Uczestnicy wrześniowych turnusów mają niepowtarzalną okazję poobserwować z bliska Korowód Winobraniowy i bogaty wachlarz imprez towarzyszących.
Wieloletnie doświadczenie wychowawców wskazuje, że podejmowane działania, propagujące wiedzę o mieście i regionie, przynoszą efekty. Wcale nie jest zjawiskiem rzadkim, że młodzież, przyjeżdżająca do Zielonej Góry z innych części Polski, nic o niej nie wie. Nie posiada nie tylko elementarnej wiedzy o mieście, ale nawet żadnych z nim skojarzeń.  Za sukces uznać można zatem, że po miesięcznym pobycie tutaj, wyjeżdża z garścią informacji o specyfice i walorach Ziemi Lubuskiej, potrafi wskazać charakterystyczne miejsca i wydarzenia, nierozerwalnie związane w potocznej świadomości z naszym regionem.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony