Technik Realizacji Nagrań

Jeśli pasjonuje Cię muzyka, jeśli ciekawi Cię sposób powstawania dźwięku, to kierunek technik realizacji nagrań jest idealny dla Ciebie! Nie ma takiego koncertu, imprezy plenerowej czy sztuki teatralnej, która mogłaby się odbyć bez specjalisty od nagłośnień! Na tym kierunku nauczysz się rejestracji dźwięku oraz oceny jego poprawności. Zdobędziesz wiedzę dotyczącą przygotowania mikrofonów i dostosowania przestrzeni akustycznej w celu poprawnej rejestracji dźwięku. Absolwenci tego kierunku mogą pracować zarówno w studiach nagrań dźwiękowych i rozgłośniach radiowych, jak i w agencjach realizujących imprezy plenerowe i koncerty. 

Technik realizacji nagrań swoim zakresem obejmuje realizację dźwięku w studio i poza nim, przy produkcji różnego rodzaju imprez: na estradzie, planie filmowym, teatralnym, radiowym i telewizyjnym. Zadania zawodowe obejmują: przygotowanie i obsługę systemów rejestrująco-odtwarzających, systemów nagłaśniających, przetwarzających i rejestrujących dźwięk.

o zawodzie

Zdobywane umiejętności

  • wykonywanie montażu materiału dźwiękowego,
  • przetwarzanie i archiwizację materiału dźwiękowego,
  • rejestrowanie materiału dźwiękowego,
  • wykonywanie postprodukcji materiału dźwiękowego,

Obsługa odbywa się zarówno we współpracy z reżyserem, jak i w przypadku prostszych zadań, samodzielnie. Technik realizacji  nagrań  zajmuje się  edycją, montażem, przetwarzaniem  i synchronizacją dźwięku aż po finalizację projektu dźwiękowego. W zadaniach uwzględnienia również technologię MIDI, wiedzę z zakresu percepcji dźwięku oraz akustyki.
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić przekazy informacyjne lub artystyczne pozbawione dźwiękowej informacji. Od filmów czy reklam z bogatą warstwą dźwiękową, poprzez kluby, restauracje wypełnione muzyką, po systemy ostrzegawcze czy książki audio, wszędzie odtwarza się uprzednio zarejestrowane i zmontowane nagrania. Informacja dźwiękowa stała się wszechobecna. Zawód technik realizacji nagrań  kształci osoby zdolne do przygotowania jej zarówno w ramach olbrzymich korporacji, jak i na drodze indywidualnej. Jest to możliwe dzięki rozwijającej się komputerowej technologii rejestracji i edycji dźwięku. Produkcji dźwięku stawia się coraz większe wymagania dotyczące nie tylko jakości, ale czasowi poświęconemu na ich przygotowanie.

Kwalifikacje w zawodzie:

  • AUD.08. Montaż dźwięku
  • AUD.09.Realizacja nagrań dźwiękowych

Praca

Praca technika realizacji nagrań odbywa się najczęściej w siedzibach mediów bądź
w instytucjach kulturalnych. Z reguły większość swojej pracy wykonuje on w studiu nagraniowym zaopatrzonym w specjalistyczny sprzęt umożliwiający nagrywanie oraz post produkcję dźwięku, czasem jednak wymagany jest dojazd do miejsca nagrywania materiału bądź wykonywania nagłośnienia. Praca technika realizacji nagrań ma zarówno wymiar indywidualny, jak i zespołowy. Wiele czynności związanych z nagraniem, post produkcją wykonuje on sam, lecz musi też ściśle współpracować z realizatorem dźwięku, artystami oraz resztą osób odpowiedzialnych za powstanie dzieła. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie  w profesjonalnych studiach nagrań, publicznych i prywatnych rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych, wytwórniach filmowych, teatrach, ośrodkach kultury, itp. Zawód technik realizacji nagrań jest ukierunkowany zarówno na działania studyjne (nagranie, montaż), jak i plenerowe (koncerty), które stają się coraz bardziej popularną formą rozrywki. Elastyczność techników wykształconych w tym zawodzie pozwala na zaangażowanie ich do wielu różnych zadań związanych z dźwiękiem, które zmieniają się sezonowo (np. plenerowe imprezy w lecie, nagrania muzyczne w zimie).

Absolwenci zawodu technik realizacji nagrań  mogą pracować praktycznie w każdym miejscu, w którym produkowany jest dźwięk. Ich uniwersalne przygotowanie pozwala na szybkie przebranżowienie się i dostosowanie do nowych standardów produkcji lub wymagań technicznych.

Powszechne ostatnimi czasy użycie nowych mediów (internet, gry internetowe, podcast, smartfon, komputer, sieć wirtualna, interfejs wirtualnej rzeczywistości komputer-człowiek, animacja komputerowa, interaktywna instalacja komputerowa itp.) i rozwój cyfrowych środków twórczych powodują bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się szeroko rozumianą produkcją muzyczną. To zapotrzebowanie będzie rosło w bardzo szybkim tempie, co można zaobserwować na przykładzie Stanów Zjednoczonych lub europejskich krajów bardziej rozwiniętych. Tempo wzrostu jest warunkowane coraz większą obecnością nowych mediów w życiu codziennym obywateli RP.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony