Technik Realizacji Nagrań

Swoim zakresem obejmuje realizację dźwięku w studio i poza nim, przy produkcji różnego rodzaju imprez: na estradzie, planie filmowym, teatralnym, radiowym i telewizyjnym. Zadania zawodowe obejmują: przygotowanie i obsługę systemów rejestrująco-odtwarzających, systemów nagłaśniających, przetwarzających i rejestrujących dźwięk.

o zawodzie

Więcej informacji

Obsługa odbywa się zarówno we współpracy z reżyserem, jak i w przypadku prostszych zadań, samodzielnie. Technik realizacji  nagrań  zajmuje się  edycją, montażem, przetwarzaniem  i synchronizacją dźwięku aż po finalizację projektu dźwiękowego. W zadaniach uwzględnienia również technologię MIDI, wiedzę z zakresu percepcji dźwięku oraz akustyki.
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić przekazy informacyjne lub artystyczne pozbawione dźwiękowej informacji. Od filmów czy reklam z bogatą warstwą dźwiękową, poprzez kluby, restauracje wypełnione muzyką, po systemy ostrzegawcze czy książki audio, wszędzie odtwarza się uprzednio zarejestrowane i zmontowane nagrania. Informacja dźwiękowa stała się wszechobecna. Zawód technik realizacji nagrań  kształci osoby zdolne do przygotowania jej zarówno w ramach olbrzymich korporacji, jak i na drodze indywidualnej. Jest to możliwe dzięki rozwijającej się komputerowej technologii rejestracji i edycji dźwięku. Produkcji dźwięku stawia się coraz większe wymagania dotyczące nie tylko jakości, ale czasowi poświęconemu na ich przygotowanie.

Kształcenie odbywać się będzie przy wsparciu środków Unii Europejskiej w ramach projektu: „Modernizacja kształcenia zawodowego w mieście Zielona Góra” oraz projektu „ Zawodowcy”

Kwalifikacje w zawodzie:

  • AUD.08. Montaż dźwięku 
  • AUD.09.Realizacja nagrań dźwiękowych

Praca

Praca technika realizacji nagrań odbywa się najczęściej w siedzibach mediów bądź
w instytucjach kulturalnych. Z reguły większość swojej pracy wykonuje on w studiu nagraniowym zaopatrzonym w specjalistyczny sprzęt umożliwiający nagrywanie oraz post produkcję dźwięku, czasem jednak wymagany jest dojazd do miejsca nagrywania materiału bądź wykonywania nagłośnienia. Praca technika realizacji nagrań ma zarówno wymiar indywidualny, jak i zespołowy. Wiele czynności związanych z nagraniem, post produkcją wykonuje on sam, lecz musi też ściśle współpracować z realizatorem dźwięku, artystami oraz resztą osób odpowiedzialnych za powstanie dzieła. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie  w profesjonalnych studiach nagrań, publicznych i prywatnych rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych, wytwórniach filmowych, teatrach, ośrodkach kultury, itp. Zawód technik realizacji nagrań jest ukierunkowany zarówno na działania studyjne (nagranie, montaż), jak i plenerowe (koncerty), które stają się coraz bardziej popularną formą rozrywki. Elastyczność techników wykształconych w tym zawodzie pozwala na zaangażowanie ich do wielu różnych zadań związanych z dźwiękiem, które zmieniają się sezonowo (np. plenerowe imprezy w lecie, nagrania muzyczne w zimie).

Absolwenci zawodu technik realizacji nagrań  mogą pracować praktycznie w każdym miejscu, w którym produkowany jest dźwięk. Ich uniwersalne przygotowanie pozwala na szybkie przebranżowienie się i dostosowanie do nowych standardów produkcji lub wymagań technicznych.

Powszechne ostatnimi czasy użycie nowych mediów (internet, gry internetowe, podcast, smartfon, komputer, sieć wirtualna, interfejs wirtualnej rzeczywistości komputer-człowiek, animacja komputerowa, interaktywna instalacja komputerowa itp.) i rozwój cyfrowych środków twórczych powodują bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się szeroko rozumianą produkcją muzyczną. To zapotrzebowanie będzie rosło w bardzo szybkim tempie, co można zaobserwować na przykładzie Stanów Zjednoczonych lub europejskich krajów bardziej rozwiniętych. Tempo wzrostu jest warunkowane coraz większą obecnością nowych mediów w życiu codziennym obywateli RP.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony