POWERVET 2019 - projekt nr 2019-1-PL01-KA102-064151 „Pracujemy i uczymy się zawodu w Andaluzji”

W ramach VET-SHORT - Krótkoterminowe mobilności osób uczących się – odbyła się 1 mobilności  z 4 w Hiszpanii.

  1. Grupa 1 - staż w Sewilli, 01.12.2019 – 21.12.2019  - 15 uczestników i 2 opiekunów (4 technik żywienia i usług gastronomicznych, 4 technik fotografii i multimediów lub fototechnik , 4 technik grafiki i poligrafii cyfrowej lub technik cyfrowych procesów graficznych. 3 technik usług fryzjerskich).

Mobilność zrealizowana zgodnie z planem i harmonogramem projektu.

Uczestnicy projektu na stażu w Sewilli - 01.12.2019 – 21.12.2019

Opinie Hiszpania 2019

Staż w Hiszpanii umożliwił nam poszerzanie wiedzy w swoim zawodzie oraz prosperowania firmy. Taka praktyka pozwoliła spojrzeć innym okiem na zawód. Poznaliśmy nowe techniki i trendy panujące w tym kraju. Zawarliśmy nowe znajomości. Poznaliśmy obyczaje panujące w ich środowisku pracy. Poza praktykami mieliśmy również zorganizowane wycieczki, dzięki którym zobaczyliśmy niesamowite miejsca .Można powiedzieć, że zwiedziliśmy kawałek świata. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego stażu. Otworzył nas na świat, dzięki czemu łatwiej będzie nam pozyskać pracę za granicą a nawet wyjechać w podróż. Długo będziemy wspominać ten czas. Na pewno wrócilibyśmy tam jeszcze raz. Polecamy każdemu wziąć udział w stażu, będzie to jedna z cudowniejszych chwil w Waszym życiu.

Karolina

Wyjazd uważam za bardzo udany, miałem możliwość zwiedzić kilka miast w Hiszpanii, zobaczyłem jak wygląda praca w moim zawodzie za granicą. Poznałem wielu fajnych ludzi, poprawiłem moje zdolności lingwistyczne. Każdemu kto tylko ma możliwość polecam Wyjazd uważam za bardzo udany, miałem możliwość zwiedzić kilka miast w Hiszpanii, zobaczyłem jak wygląda praca w moim zawodzie za granicą. Poznałem wielu fajnych ludzi, poprawiłem moje zdolności lingwistyczne. Każdemu kto tylko ma możliwość polecam

Pozdrawiam Gabriel

Moim zdaniem główną zaletą stażu była wymiana doświadczeń w związku z kulturą, wartościami i nawykami. Hiszpanie zapoznali się z kulturą polską, a ja z hiszpańską. Wymieniliśmy się słownictwem w naszych językach oraz przybliżyliśmy swoje zwyczaje. Staż pozwolił zrozumieć, że wszyscy jesteśmy ludźmi niezależnie od pochodzenia i, że możemy się dogadać choćby na migi. Jeżeli chodzi o umiejętności praktyczne to nauczyłam się: przygotowywać kawę p hiszpańsku, nie przejmować się błędami, ale też pracować szybko i w stresie. Poznałam hiszpańskie przepisy, sposoby przygotowania potraw oraz serwowania. Dowiedziałam się, że im w knajpie brudniej tym uważana jest za lepszą. Nauczyłam się komunikować w języku hiszpańskim. Zrozumiałam jak ważna jest przerwa i odpoczynek.

Bardzo podobały mi się niesamowite wycieczki na jakich byliśmy, piękne budowle i roślinność Sewilli. Pokochałam ludzi z którymi mieliśmy na co dzień do czynienia. Nasza rezydencja była cudowna i czysta. Jestem bardzo zadowolona ze stażu.

Monika

Wyjazd do Hiszpanii był bardzo inspirujący i rozwijający .Wiele się nauczyłam i zdobyłam nowe doświadczenie zawodowe .Otworzyłam się na ludzi i stałam się odważniejsza .Zwiedziłam wspaniałe miejsca .Poznałam nową kulturę . Miałam okazję poznać podstawy języka hiszpańskiego. Dzięki udziale w stażu poznałam i nauczyłam się tradycyjnych potraw hiszpańskich przy wsparciu mojego opiekuna pana Jose. To była wielka przygoda, którą mogłabym powtórzyć .

Kasia

Wyjazd na staż do Hiszpanii bez wątpienia był przygodą mojego życia. Wiele się nauczyłam i poznałam kulturę tutejszych ludzi. Nauczyłam się samodzielności i po jakimś czasie bez problemu poruszałam się ulicami Sevilli. Nie obeszło się bez stresu związanego z niepewnością dotyczącą tego jak poradzę sobie w obcym kraju. Jednak ludzie są tam tak mili i serdeczni, że stres szybko całkowicie minął. Zwiedziłam też wiele miejsc, o których wcześniej mi się nie śniło. Wyjazd był wspaniały i bardzo dobrze go wspominam.

Ola

 

26 lutego 2020 r odbyło się w Zielonej Górze Spotkanie informacyjne w ramach działalności Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE w Gorzowie Wielkopolskim.

Spotkanie zostało otwarte przez Lubuską Kurator Oświaty E. Rawę. W czasie spotkania w ramach dobrych praktyk koordynator projektu B. Dąbrowski przedstawił doświadczenia z realizacji projektu  „Pracujemy i uczymy się zawodu w Andaluzji”oraz odbył się pokaz filmu z I mobilności w Hiszpanii uczniów ZSiPKZ.

W 2020 roku rozwinęła się globalna pandemia  wywoływana przez COVID-19 – wirusa należącego do rodziny koronawirusów.  Koronawirus rozprzestrzenił się z Chin na wszystkie kontynenty.

11 marca 2020 premier Mateusz Morawiecki  poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych. Dwa dni później, w piątek, premier ogłosił, że od 15 marca zamknięte zostaną granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego. W tej sytuacji ZSiPKZ w Zielonej Górze odwołało planowaną mobilność Grupy nr 2 do Sewilli w lipcu 2020 r.

POŻEGNANIE  Uczestników I Mobilności z 2019 r.

Coronavirus uniemożliwił zorganizowanie zaplanowanych wcześniej spotkań związanych z upowszechnianiem wyników projektu oraz uroczystego wręczenia certyfikatów związanych z udziałem w mobilności. Wręczenie dokumentów odbyło się w reżimie sanitarnym na dworze w dniu zakończenia nauki klas czwartych w roku szkolnym 2019/2020 w dniu 24 kwietnia 2020 roku. 

W kwietniu 2020 r.  po konsultacjach z euroMind i FRSE ustalono przesunięcie mobilności  na

13.09.2020-03.10.2020, a nowym miejscem stażu dla uczestników  będzie  MALAGA. We wrześniu przesunęliśmy termin na styczeń, następnie na luty i w końcu na marzec 2021.

HARMONOGRAM WYJAZDÓW – marzec 2021

LP.

MIEJSCE

MOBILNOŚCI

OD

DO

ZAWODY

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW

STAN

REALIZACJI

1.

SEVILLA 

30-11-2019

21-12-2019

3 KUCHARZY
5 FOTOGRAFÓW
4 GRAFIKÓW
3 FRYZJERÓW

15

ZREALIZOWANE

2.

 

SEVILLA 

07-03-2021

27-03-2021

6 KUCHARZY
2 FOTOGRAFÓW
3 GRAFIKÓW
3 FRYZJERÓW

14

ZAPLANOWANE

3.

MALAGA 

23-01-2022

12-02-2022

4 KUCHARZY
5 FOTOGRAFÓW
5 GRAFIKÓW
4 FRYZJERÓW

18

ZAPLANOWANE

4.

SEVILLA 

06-02-2022

26-02-2022

3 KUCHARZY
4 FOTOGRAFÓW
4 GRAFIKÓW
4 FRYZJERÓW

15

ZAPLANOWANE

 

II Mobilność -   SEVILLA   -     07-03-2021-27-03-2021

W mobilności maiło uczestniczyć 16 uczestników, ale Covid-19 znów przekreślił plany. Dwie uczestniczki miały pozytywny test na Covid (obowiązkowy przy wjeździe do Hiszpanii, i musiały pozostać w kraju). Ostatecznie uczestniczyło w niej 14 uczestników i dwóch opiekunów 6  KUCHARZY, 2 FOTOGRAFÓW, 3 GRAFIKÓW, 3 FRYZJERÓW.

Czas na staż- no to ruszamy do Hiszpanii.

Pandemia trochę pokrzyżowała nam szyki, ale nie zrezygnowaliśmy.  Przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw i wyszło jednoznacznie, że plusów jest tak wiele, że naprawdę warto jechać.

Dlaczego warto wyjechać na staż zagraniczny?

  • Nasze doświadczenie zdobyte podczas stażu za granicą będzie wyróżniać nas wśród CV tysiąca innych kandydatów na rynku pracy.
  • Uczestnictwo w stażu daje możliwość poznania kraju od podszewki – w codziennym życiu i pracy.
  • Mamy szansę spotkać osoby, które staną się dla nas inspiracją zawodową. Każdy człowiek napotkany na naszej ścieżce życiowej czegoś nas uczy. Im więcej osób poznajemy, tym jesteśmy wewnętrznie bogatsi.
  • W środowisku międzynarodowym musimy przełamywać bariery językowe. Wiadomo, że  znajomość języków otwiera nam drzwi do kariery zawodowej, zwiększa naszą mobilność.
  • zdobywamy umiejętność komunikacji, współpracy, asertywność, zaradność, odporność na stres, umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Poznamy  swoje możliwości i nabierzemy  pewności siebie.

Julia  -  Czy cieszę się, że lecę do Hiszpanii?

Nie lubię̨ za długo siedzieć́ w jednym miejscu, więc tak- cieszę̨ się̨ na wyjazd. Za to uwielbiam zdobywać́ nowe doświadczenia, a niewątpliwie staż̇ w Hiszpanii będzie jednym z nich. Staż zawodowy jest też dla mnie ważny, bo mam zamiar z moim kierunkiem związać najbliższe cztery lata.

Bartek - Czy mam jakieś́ obawy?

Ja nie mam żadnych,  w przeciwieństwie do mojej mamy, która, jak to mama, boi się̨ o swoje dziecko😅. Ale ona martwi się za każdym razem, gdy  gdzieś́ jadę. Jej obawy obracam w żart, czasem jest to czarny humor, co nie poprawia sytuacji 😅😜

Cóż, jeśli jest okazja , trzeba z niej korzystać́- bo jeśli nie teraz, to kiedy?

Paulina

Trudno opisać́ radość́ wynikającą̨ z możliwości wzięcia udziału w tej przygodzie. Lot do Hiszpanii to okazja na udoskonalenie swoich umiejętności w zawodzie, poznanie kultury i nauka samodzielności.

Ciężka sytuacja na świecie sprawiła, że pojawiły się̨ ograniczenia, które być́ może będą̨ utrudnieniem do korzystania z wszelkich atrakcji w Hiszpanii, jednak ekscytacja jest tak duża, że nie stanowi do dla mnie przeszkody.

Przygotowania do wyjazdu

 Przed wyjazdem cała nasza grupa wzięła udział w różnorodnych kursach przygotowujących nas do stażów w Hiszpanii. Mieliśmy zajęcia, podczas których poznaliśmy Hiszpanię w teorii- była to geografia, historia i kultura w pigułce. Grupa integrowała się również na spotkaniach z psychologiem, a umiejętności językowe zostały udoskonalone na lekcjach języka angielskiego.

7.03

Jesteśmy w Hiszpanii

9.03

Plaza de España (Plac Hiszpański)

Jedną z pierwszych atrakcji turystycznych jaką było dane nam zobaczyć był majestatyczny pałac znajdujący się w Parku Marii Luizy. Sama wielkość obiektu wywarła na wszystkich bardzo duże wrażenie. Ciekawostką jest to, iż Plac Hiszpański był kilkukrotnie wykorzystywany jako tło filmowe w rożnych produkcjach m.in. w ,,Gwiezdnych wojnach”.

14.03

Las Setas de Sevilla (Grzyby Sewilli)

Magiczny widok zagwarantowała nam wyprawa na tak zwane ,,Grzyby Sewilli”. Jest to największa drewniana budowla na świecie. W jej wnętrzu znajduje się antykwarium, które kryje pozostałości po okresie rzymskim miasta . Po wejściu na górę zobaczyliśmy panoramę Sewilli. Jest to idealne miejsce do podziwiania pięknych zachodów słońca, relaksu i robienia zdjęć ze wspaniałymi widokami.

 15.03

Alcazar, Katedra, Archiwum Indii

Jednym z najbardziej urzekających miejsc w Sewilli jest pałac Króla Pedro. Wrażenie zrobiły na nas bogato zdobione ściany i sufity pełne geometrycznych wzorów oraz czarujący widok na przepiękne ogrody. Co ciekawe, to właśnie tutaj,  w jednej z sal pałacu Krzysztof Kolumb planował swoją podróż do Indii. W Archiwum Indii, znajdują się wszystkie dokumenty związane z koloniami i wyprawami hiszpańskich podróżników. Zostało utworzone z rozkazu Króla Karola III w 1785r. W przeciągu kilku miesięcy zgromadzono wszystkie dokumenty rozproszone po różnych miastach Hiszpanii. Wchodząc do budynku od razu rzucają się w oczy wielkie regały pełne teczek z dokumentami, których łączna długość wynosi 9km!. Katedra Najświętszej Maryi Panny w Sewilli jest największą katedrą gotycką i trzecim największym kościołem na świecie. Powstała w miejscu meczetu, z którego pozostał minaret przebudowany na dzwonnicę, i patio. W Kościele znajduję się Kaplica Wielka (Capilla Mayor), której nastawa ołtarzowa jest największą w Hiszpanii, a do której ozdobienia wykorzystano trzy tony złota. Charakterystycznym miejscem w Katedrze jest grobowiec wielkiego odkrywcy, Krzysztofa Kolumba. Trumnę podtrzymują cztery postacie usposabiające cztery wielkie królestwa: Kastylii, Leonu, Nawarry, Aragonii.

15.03

Torre del Oro (Sewilla)

Nazwa pochodzi od czasów, gdy była ona pokryta złotymi płytkami i lśniła w słońcu jak wieża ze złota. Dziś pełni funkcję widokową i historyczną, a w jej środku możemy zobaczyć muzeum morskie.

8.03

Acuario de Sewilla

Kolejną atrakcją Sewilli była wizyta w oceanarium. Trasa, którą podąża akwarium opiera się na pierwszej podróży Magellana dookoła świata. Mogliśmy zobaczyć m.in.  morskie ekosystemy, wielobarwne gatunki ryb ,rekiny i inne.

20.03

Castillo de Alcala de Guadaria

Ciekawym miejscem, które zwiedziliśmy były również ruiny zamku w Alcalá. Dowiedzieliśmy, się, że była to twierdza obronna zbudowana przez władców Sewilli w celu obrony przed Grenadą.

20.03

Cerro del Hierro

Podążając górskim szlakiem tych gór zobaczyliśmy skały i znajdujące się w nich jaskinie. Widoki zapierały dech w piersi, a słońce przepięknie oświetlało bujną roślinność, a także wąwozy i studnie. Naszą wędrówkę zakończyliśmy wspinaczką w Parku Linowym.

W trakcie pobytu w Sewilli mamy zajęcia z języka hiszpańskiego, które prowadzi rodowita Hiszpanka. W tygodniu mamy kilka godzin intensywnej nauki języka. Dzięki temu łatwiej jest nam porozumieć się podczas praktyk, zakupów czy zwiedzaniu miasta.

ZAKOŃCZENIE

Po trzech tygodniach pobytu w Sewilli zakończył się staż zawodowy z projektu  nr 2019-1-PL01-KA102-064151 „Pracujemy i uczymy się zawodu w Andaluzji. Nasz opiekun grupy Kuba rozdał nam dokumenty, certyfikaty i zaświadczenia. Podziękowaliśmy  serdecznie mu oraz naszej kucharce Immie za opiekę, życzliwość  w czasie naszego pobytu. Na zakończenie dostaliśmy  Churros - hiszpański tradycyjny smakołyk w postaci smażonych w tłuszczu "pręcików" z ciasta parzonego z dodatkiem czekolady.

27.03.2021

Malaga – powrót do Polski

W ostatnim dniu naszej hiszpańskiej przygody mieliśmy okazję zwiedzić Malagę. Pierwszym punktem wycieczki był  zamek Castillo de Giblarfaro. Ze szczytu góry, na której znajduje się ten zamek, widać panoramę całego miasta. Z jednej strony góry, z drugiej morze. Wszyscy byliśmy zachwyceni tym widokiem. Następną atrakcją turystyczną była twierdza Alcazaba. Tu największe wrażenie zrobiły na nas mauretańskie ogrody z licznymi fontannami. Egzotyczne, kolorowe rośliny tworzyły niezwykłe efekty wizualne.

Najbardziej wyczekiwaną przez wszystkich atrakcją był wypoczynek na plaży Malagueta. Po dniu pełnym wrażeń orzeźwiająca kąpiel w Morzu Śródziemnym była wspaniałym relaksem. Kiedy już nacieszyliśmy się słońcem i wodą udaliśmy się na lotnisko, aby po trzech tygodniach wrócić do domu z pięknymi wspomnieniami i nowymi doświadczeniami. 

Mobilność nr 3 – 23.01.2022– 12.02.2022 MALAGA (Hiszpania),

- 18 uczestników i 2 opiekunów

- 3 technik żywienia i usług gastronomicznych, 12 technik fotografii i multimediów, 1 technik grafiki i poligrafii cyfrowej. 2 technik usług fryzjerskich).

Staż Power w Maladze - start:)

23 stycznia przyjechaliśmy do Hiszpanii. Po wyjściu z lotniska odebrał nas autokar, który zawiózł nas prosto do naszego pensjonatu. We wtorek zostaliśmy oprowadzeni po centrum Malagi. Jest to czarujące miasto. A Na koniec poszliśmy na górę, na której był punkt widokowy. Zobaczyliśmy panoramę całej Malagi i zrobiliśmy bardzo dużo zdjęć. Wszyscy zachwycali się niesamowitym pejzażem. Te miasto zrobiło na nas naprawdę dobre wrażenie.

A wczoraj poszliśmy na dach katedry w Maladze. Było bardzo wysoko. Musieliśmy wchodzić po wielu schodach i doliczyliśmy się ich około 200. Wszystkich bolały po tym nogi. Zapewne będą przez to zakwasy, jednak było warto. Znowu zrobiliśmy mnóstwo zdjęć. Utrudnieniem był mocny wiatr, który rozwiewał włosy wszystkim dziewczynom, lecz nie przeszkodziło to w wykonaniu pięknych fotografii. Album pokażemy na koniec wyjazdu.

Staże Power - dzień wycieczkowy

5 lutego wybraliśmy się całą grupą do pięknego miasta jakim jest Ronda . Już podczas podróży napotkaliśmy urzekające widoki ukazujące się za szybami autokaru. Na miejscu udaliśmy się w pierwszy punkt widokowy, przy którym spotkaliśmy pana ,który ewidentnie bardzo wczuł się w rytm muzyki, a wraz z nim nasza Malwina Spacerując po starym mieście podziwialiśmy malownicze krajobrazy. Następnie udaliśmy się w miejsce, które zrobiło na nas największe wrażenie- podziwialiśmy jeden z mostów w całej okazałości. Po ciężkim powrocie na górę mieliśmy czas dla siebie- zrobiliśmy małe zakupy oraz skosztowaliśmy tamtejszej kawy Ronda okazała się cudownym miastem z niebywałym klimatem.

Następnego dnia mieliśmy zaplanowany kolejny wyjazd- tym razem do Caminito del Rey . Po dotarciu na miejsce musieliśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo i nałożyć kaski ochraniające. Czekała nas ok. 5 kilometrowa trasa, która okazała się zrobić na nas największe wrażenie spośród wszystkich dotychczasowych wycieczek

Było cudownie, ale i momentami przerażająco- wiszący most okazał się dużą przeszkodą dla niektórych, ale wszyscy świetnie sobie z nim poradzili Ścieżka króla okazała się rajem dla fotografów oraz miłośników tego typu atrakcji.

Zdecydowanie był to udany weekend pełen nowych wrażeń.

Opinie

  1. Na praktykach codziennie wychodzimy na miasto i fotografujemy różne przedmioty oraz osoby. Jest to super, ponieważ od razu też poznajemy zakątki miejscowości. Atmosfera jest wspaniała, ponieważ Pan pracodawca próbuje mówić po polsku co niekiedy naprawdę ładnie mu wychodzi. Gdy czegoś nie umiemy, Pan nam pomaga i jest wyrozumiały. Myślę, że bardzo dużo wyniosłam z tych praktyk, co pomoże mi w dalszej karierze.
  2. Moim zdaniem praktyki w Hiszpanii dają nam dużo możliwości oraz okazji do poznania nowych rozwiązań zawodowych. Bardzo dużo nauczyłam się pracując w salonie fryzjerskim. Zobaczyłam różnice jak wygląda to za granica a w ojczystym kraju. Taki wyjazd połączony z praca daje nam wiele możliwości językowych oraz zdobywanie więcej doświadczeń zawodowych. Ludzie przyjmują każdego bardzo przyjemnie wiedząc, że jest to czas na wymienienie się zdolnościami zawodowymi.
  3. Praktyki w Hiszpanii to jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń w moim życiu. Dowiedziałam się tutaj wiele nowych rzeczy przydatnych w moim zawodzie. Personel restauracji, w której pracowałam przyjął mnie z uśmiechem i traktowali mnie jako kogoś z kim pracowali od lat. Poznałam smaki znane każdemu w Hiszpanii, z którymi wcześniej nie miałam do czynienia. Cieszę się, że miałam okazję wziąć udział w projekcie i móc rozwijać się w zawodzie.
  4. Praca tymczasowa w Hiszpanii to nie tylko dobra zabawa ale i zdobycie nowej wiedzy na temat zawodu. Bardzo dużo nauczyłam się w salonie fryzjerskim w którym miałam okazje pomagać. Niesamowicie przyjaźni ludzie w otoczeniu szybko pomagają nam się oswoić z nowa sytuacją. Pracując zdobyłam ogrom wiedzy która przyda mi się wracając do Polski. Jestem bardzo zadowolona, że miałam okazje zdobyć tyle nowych doświadczeń w moim zawodzie co pozwala mi jeszcze bardziej się rozwijać.

Mobilność nr 4 – 22.05.22-11.06.22 Setubal (Portugalia),

 - 15 uczestników i 2 opiekunów ,

-  3 technik żywienia i usług gastronomicznych, 2 technik fotografii i multimediów, 10 technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Staż w Portugalii

Nasza przygoda zaczęła się w Setubal. W ramach projektu Power przylecieliśmy na trzytygodniowy staż zawodowy do słonecznej Portugalii. Zdobywamy doświadczenie zawodowe i zwiedzamy. Za nami wycieczka do Lizbony- stolicy i największego miasta Portugalii. Podziwialiśmy zabytki, piękne krajobrazy, oczarowała nas atmosfera tego malowniczego miasta. Pod klasztorem Hieronomitów zjedliśmy słynne babeczki Pasteis de Belem.  Codziennie odkrywamy też miasto, w którym mieszkamy, czyli Setubal.  Setubal to taki kolaż rzeczy ciekawych, z kolorowymi, lecz często bardzo zaniedbany  mi budynkami, dzielnic ładnych z szarością poprzemysłowego miasta, błękitu nieba, lazurowego wybrzeża oceanu. Wybraliśmy się także na wycieczkę katamaranem na półwysep Troia, który słynie z pięknych, piaszczystych plaż i delfinów Kąpiel w oceanie i plażowanie to był nasz plan:)

Praca na stażu i zwiedzanie w Portugalii

W pięknej Portugalii nadal pracujemy , a w weekend spędziliśmy wolny czas wszyscy razem. Zwiedzaliśmy malowniczą Lizbonę, zrobiliśmy małe zakupy, mogliśmy pierwszy raz przejechać się metrem, zabytkowym tramwajem, przepłynąć promem. Kolejnego dnia wyruszyliśmy w rejs katamaranem w poszukiwaniu delfinów - zakończony sukcesem wokół katamaranu pojawiły się wyczekiwane delfiny Był to bardzo przyjemnie spędzony czas. Ten wyjazd z programu POWER to będzie na pewno niezapomniana przygoda.

Opinie uczestników z mobilności:

  1. Wyjazd do Portugalii był niesamowity. Miałam bardzo fajne praktyki gdzie poznałam przemiłym ludzi, którzy wprowadzili mnie w kulturę państwa i nauczyli wielu nowych rzeczy związanych z zawodem. W wolnym czasie miło spędzałam czas z przyjaciółmi spacerując po plaży lub podziwiając architekturę miasta. W ciągu pobytu zwiedzaliśmy 3 razy Lizbonie, która nas oczarowała swoim pięknem i zaciekawiła swoją historią.
  2. Wyjazd do Portugalii jest dla mnie czymś zupełnie nowym. Praca na kuchni tutaj jest inna niż w Polsce. Różni się tempem i zdyscyplinowaniem ale podoba mi się. Ludzie w pracy są bardzo przyjaźni i nawet Ci, którzy nie władają ze mną wspólnym językiem, próbują się ze mną porozumieć. Uśmiechają się i są uprzejmi. W hotelu wszystko jest na swoim miejscu i nie mam żadnych zastrzeżeń. Pokoje są codziennie posprzątane a obsługa bardzo dobrze wykwalifikowana i miła.
  3. Jestem bardzo zadowolona z miejsca praktyk. Wykorzystuję wszystkie przyswojone już umiejętności potrzebne w moim zawodzie. Setubal to cudowne miejsce, a Lizbona przyciąga swoją uwagę przepiękną architekturą. Zachody słońca nad oceanem są piękne.
  4. Jestem bardzo zadowolona z mojej pracy. Godziny są idealne, a atmosfera bardzo przyjazna. Mamy zapewnioną zarówno edukację jak i trochę rozrywki co jest oczywiście bardzo na plus. Szef jest bardzo miły i wyrozumiały, potrafi wytłumaczyć wszystko na spokojnie. Komunikacja jest bardzo dobra mimo różnic językowych. Nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony