W dniach 11-13 marca br. Uczniowie ZSiPKZ wzięli udział w rekolekcjach. Część uczniów pod opieką wychowawców udało się do kościoła PW. Św. Franciszka z Asyżu, gdzie zajęcia połączone z mszą święta poprowadził dla nich Ojciec rekolekcjonista  Radosław Długi z Krakowa. W pierwszy dzień uczniowie zgromadzeni w kościele, zostali wprowadzeni w tematykę Bożego Miłosierdzia. Drugiego dnia ojciec rekolekcjonista na podstawie dekalogu, przygotował obecnych do sakramentu pokuty i pojednania. Ostatniego dnia rekolekcji odbyła się uroczysta Eucharystia. Ten trzydniowy czas zadumy umilili nam uczniowie naszej szkoły  którzy pod okiem szkolnego katechety – Michała Piętosy i innych nauczycieli specjalnie na tą okazję stworzyli zespół wokalny, który wzbogacał zajęcia przez wspólny śpiew

 

( P. Istiena , P. Justyna, Natalia Towpik, Magda Motyka, Paulina Dębska,
 Patrycja Wołczek, Alicja Niepiekło, Angelika Zaleszczyk, Martine Podolska, Natalia Kuta,
 Agata Imbiorowicz, Nicola Kwiatkowska, Kasia Zalewska, Damian Ristau)
 oraz grę na gitarze - Michał Piętosa, skrzypcach - Martyna Musiał i
 Kongach (Tomasz Brzeski oraz Marcin Wolski). oraz grę na gitarze (Michał Piętosa), skrzypcach(Martyna Musiał) i Kongach (Tomasz Brzeski oraz Marcin Wolski).

 Zobacz wywiad z p dr Agnieszka Szczap

Uczniowie którzy nie brali udziału we mszy świętej, trzy dni rekolekcji spędzili w szkole gdzie zostały dla nich zorganizowane Warsztaty Antydyskryminacyjne pt. „Kobieta i mężczyzna”.  Zajęcia odbywały się w szkolnej Auli osobami odpowiedzialnych za ich przygotowanie był P. Błażej Baszczak wraz z P. Anną Jaśkowiak- Rosińską.  Pierwszego dnia warsztatów swoją obecnością umiliła nam czas Dr Agnieszka Szczap z Pracowni Filozofii Feministycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, która poprowadziła pogadankę na temat biologicznych, kulturowych i społecznych różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami. Punktem kulminacyjnym  pierwszego dnia zajęć było zorganizowanie debaty Kobiety vs Mężczyźni w której obie drużyny miały wypowiedzieć się na temat „Czy kobiety powinny mieć takie same prawa jak mężczyźni”.
Drugi dzień warsztatów  odbył się pod hasłem:  „Obraz kobiety w reklamach”- zajęcia poprowadziła Pani Anna Jaśkowiak- Rosińska, która wygłosiła pogadankę na w/w temat a następnie zorganizowana została projekcja filmu pt. „Delikatnie nas zabijają 3- Obrazy kobiet w reklamach”. Natomiast Pani Sylwia Hajdasz przeprowadziła tego dnia wykład o tym, czym jest piękno, i jak zmieniały się kryteria piękna w kulturze.
Trzeci dzień zajęć dotyczył problematyki tożsamości mężczyzn- wykład poprowadzili P. Wojciech Chałupka oraz Błażej Baszczak. Po zakończeniu interesującego wykładu, uczniowie biorący udział w warsztatach  mieli za zadanie przygotować plakaty „Idealny mężczyzna” oczami kobieta i oczami mężczyzn. Kolejne ćwiczenie, które wykonali uczniowie to „Klatka Płci- jak inaczej niż na silę i brutalności definiować męskość”. Po wykonaniu ćwiczeń miała miejsce projekcja filmu pt. „Maska twardziela- Przemoc, media i kryzys męskości ” wyreżyserowanego przez  Tough Guise’a w roku 1999.

 

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony