Wywiad z P Dr Agnieszką Szczap
Uniwersytet Zielonogórski
Instytut Filozofii
Pracownia Filozofii Feministycznej

Czy feminizm to już przeżytek ?
- Tak mogłoby się wydawać, że po tylu latach faktycznie jest przeżytkiem, ale jeżeli przyjrzymy się prawom kobiet to jednak okazuje się, że tych praw nie mamy w pełni. Jednak ciągle kobiety zarabiają o 1/3 mniej niż mężczyźni. Ostatnio, moja koleżanka podjęła pracę na Uniwersytecie na Sorbonie, wydawałoby się szanowanej uczelni, bardzo prestiżowej, a jednak kobiety tam ustawowo zarabiają kilkaset euro mniej niż mężczyźni. Więc wydaje się, że ten feminizm jednak nie jest przeżytkiem. Nie mamy takich samych praw jak mężczyźni, więc jest jeszcze o co walczyć.

Jak mężczyźni traktują kobiety które walczą o swoje prawa?

 

- To jest kwestia mężczyzn, niektórzy mężczyźni bardzo kibicują kobietom, ale wiadomo, że dla mężczyzn, którzy mają takie stereotypowe przekonanie dotyczące podziału obowiązków w domu, to jest to coś ciężkiego do przełknięcia. W związku z czym zależy im żeby utrzymać to co jest dzisiaj i niechętnie podchodzą o kwestii feminizmu. Jest taki stereotyp feministki, że to jakaś baba z wąsami, w spodniach i taka bardzo „męska”. Dlatego też pewnie nie cieszy się wielką popularnością.

Jeśli chodzi o stereotypy, to czy feminizm nadal jest tak stereotypowo postrzegany przez nasze społeczeństwo? Pozwoli pani że przytoczę pewną tezę na którą natknęłam się podczas przygotowania się do tego wywiadu „Feministka to kobieta,  która uważa, że może wydobywać węgiel i pracować w hucie żelaza”

- No tak, jeszcze panują tego typu stereotypy i takie poglądy oczywiście też są i nie możemy ich negować. Są mężczyźni, którzy faktycznie uważają, że kobiety powinny robić to, do czego są stworzone, takie jakie mamy predyspozycje i kobiety mogłyby pracować fizycznie- dlaczego im tego zabraniać?- Tak samo jak mężczyznom nie zabraniamy dzisiaj pracować w różnych zawodach- Na tym właśnie polega równouprawnienie.

Co ukształtowało pani poglądy na temat feminizmu?

- Z pewnością literatura, zarówno ta feministyczna, jak i ta trochę bardziej ukształtowana antyfeministycznie, która budzi taki sprzeciw, to mizoginiczne nastawienie mężczyzn do kobiet. Ja z wykształcenia jestem socjologiem i filozofem dlatego mam zarówno empiryczne doświadczenie i to mnie gdzieś tam ukształtowało. Myślę, że także obserwacja rzeczywistości wpłynęła na moje poglądy.

Wróć do wydarzenia Rekolekcje w ZSiPKZ

 

 

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony