W dniach 31 marca, 1 oraz 2 kwietnia 2014 r. odbyły się w szkole warsztaty w ramach projektu Solidarna Szkoła (stworzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej). Zajęcia odbywały się w szkolnej Auli. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony został dyskusji nad samą ideą solidarności społecznej. Gościem specjalnym był dr Paweł Walczak, wicedyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Opowiedział uczniom o koncepcji etyki solidarności stworzonej przez Józefa Tischnera. Następnie uczniowie komentowali współczesne przykłady solidarności społecznej (m.in. Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, sprawiedliwy handel, Amnesty International itd.), zaś na koniec tworzyli w grupach i pokazywali na forum swoje własne pomysły kampanii społecznych, które miały powodować wzrost solidarności w społeczeństwie. 

 

Drugi dzień warsztatów  odbył się pod hasłem solidarności globalnej. Pan dr Błażej Baszczak wygłosił pogadankę na w/w temat, a następnie zorganizowana została projekcja filmu pt. „Chiny w kolorze blue”. Dzięki temu filmowi, który pokazywał jak ciężko muszą pracować młodzi ludzie w Chinach w fabrykach odzieżowych, uczniowie mogli zobaczyć, jak bardzo potrzebna jest dziś solidarność globalna walcząca z globalną niesprawiedliwością.
Trzeci dzień zajęć dotyczył problematyki historycznej i dotyczył wartości, które przyświecały powstaniu oraz działaniu organizacji „Solidarność” do 1989 r. Najpierw wykład o idei „Solidarności” poprowadził Pan Łukasz Szmidt, nauczyciel historii oraz wychowawca w Internacie. Po zakończeniu interesującego wykładu uczniowie obejrzeli dokumentalny film „Krótka historia jednej tablicy”, a następnie wraz z prowadzącym omawiali poszczególne etapy kształtowania się ruchu „Solidarności”.  W dalszej kolejności uczniowie mieli za zadanie przygotować wspólny plakat dotyczący wartości, które zawarte były w ruchu „Solidarności”.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony