Już po raz trzeci Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w kooperacji z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizował projekt obejmujący dwa wojewódzkie konkursy. Pierwszy z nich nosił tytuł „Odkryjmy tajemnice Wszechświata”, a jego celem było wykonanie projektu o tematyce astronomicznej. Drugi, bardziej teoretyczny, to konkurs wiedzy astronomicznej „Kasjopea”. Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie to ma na celu popularyzację wiedzy dotyczącej kosmosu, pobudzenie zainteresowania naukami ścisłymi, a przede wszystkim zainspirowanie młodzieży do własnej pracy badawczej. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy nie tylko wzrastająca liczb uczestników, ale przede wszystkim jakość i poziom prezentowanych projektów.

 W tegorocznej edycji dużą popularnością cieszył się Księżyc, a dokładniej badanie jego powierzchni metodą analizy fotografii oraz tworzenie trójwymiarowego modelu. Niezwykle interesujące projekty dotyczyły obserwacji gwiazd zmiennych oraz zanieczyszczenia nieba źródłem tzw. światła sztucznego (możliwe, że za kilka lat nad polskimi miastami obserwacja nieba nie będzie możliwa?)
Prezentacja rezultatów szczegółowych badań odbyła się w wyjątkowej, nie tylko naukowej, ale przede wszystkim przyjaznej atmosferze. W trakcie obrad znakomitego i doświadczonego Jury, w skład którego wchodzili: dziekan Wydziału Fizkyki i Astronomii – prof. dr hab. George Melikidze, dyrektor Instytutu Astronomii UZ – prof. dr hab. Andrzej Maciejewski oraz dr Lidia Kozdrowska-Najdek- pracownik Instytutu Fizyki UZ,
uczestnicy oraz zaproszeni goście delektowali się wyśmienitym poczęstunkiem, którego daniem głównym była zupa księżycowa. Wspomniane obrady do najkrótszych nie należały, bowiem poziom wszystkich prezentowanych projektów był niezwykle wysoki, więc decyzja do tych najłatwiejszych nie należała. Po długim oczekiwaniu na kosmicznym podium stanęli:

zwycięzcy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce

Liceum Ogólnokształcące z Krosna Odrzańskiego (w kategorii szkół ponadgimnazjalnych)
„Gwiazdy zmienne”
Opiekun : Marzena Michalak

Astronomia tak trudna, a jakże ciekawa, czyli…III edycja KONKURSU ASTRONOMICZNEGO W ZSiPKZ
20 kwietnia w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego miało miejsce niezwykłe, można powiedzieć, że wręcz kosmiczne wydarzenie. Młodzi ludzie mogli pochwalić się swoją wiedzą w niezwykle dziś popularnej dziedzinie astronomii oraz zaprezentować swoje projekty badawcze.

II miejsce

I Liceum Ogólnokształcące z Sulęcina
„Zanieczyszczenie światłem nocnego nieba”
Opiekun: Jerzy Baranowski

III miejsce

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego z Zielonej Góry
„Misja Apollo 2013”
Opiekun: Sylwia Hajdasz

oraz   zwycięzcy w kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejcse
Sekcja Astronomiczna z Żagania
Opiekun: Jacek Patka

II miejsce
Zespół Szkół w Cybince
„Model rakiety kosmicznej”
Opiekun: Jolanta Maćkiewicz

II miejsce
Zespół Szkół w Wężyskach
„Prezentacja Układu Słonecznego na modelu”
Opiekun: Irena Truchan

Laureaci konkursu „Kasjopea” to:

I miejsce - Liceum Ogólnokształcące z Krosna Odrzańskiego
Gabriela Mentel

II miejsce- Liceum Ogólnokształcące z Krosna Odrzańskiego
Aneta Kulka

III miejsce - Sekcja Astronomiczna z Żagania
Karol Niczyj

Laureaci oraz uczestnicy za swoja ciężką i owocną pracę otrzymali cenne nagrody
i pamiątkowe dyplomy. Nie był to jednak koniec niespodzianek. Dyrektor ZSiPKZ- Leszek Jastrubczak w ramach podziękowań za współpracę wręczył pamiątkowe medale wraz
z tytułem „Przyjaciela ZSiPKZ”.  Zaszczytne grono odznaczonych reprezentowali:  
•    Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą – prof. dr hab. Janusz Gil
•    Dziekan Wydziału Fizkyki i Astronomii – prof. dr hab. George Melikidze
•    Dyrektor Instytutu Astronomii UZ – prof. dr hab. Andrzej Maciejewski
Organizatorom należą się szczególne podziękowania i słowa uznania za stworzenie tego wyjątkowego przedsięwzięcia oraz zainspirowanie tak dużego grona młodych ludzi do prowadzenia pracy badawczej w tak trudnej, a jednocześnie interesującej dziedzinie, jaką jest astronomia. Z niecierpliwością czekamy na koleją, czwartą edycję, do udziału w której zapraszamy wszystkich już dziś :)

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony