Wywiad z Verą Sonntag dziennikarką Pierwszego Programu Telewizji Niemieckiej  ARD.
 (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych)

Witam Panią w Zielonej Górze w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego  i od razu przechodzę do pierwszego pytania.

1. Jak to się stało, że tak dobrze mówi po polsku, skoro pracuje Pani dla niemieckiej telewizji ARD?
 
Jestem Niemką , ale Niemką ze słowiańską duszą i pewnego dnia postanowiłam, że nauczę się szybko polskiego. Przy okazji udowadniam teraz Polakom, że można się nauczyć, mimo powszechnej opinii, że polski to jeden z najtrudniejszych języków świata.

2.Jakie szkoły należy ukończyć, aby móc wykonywać zawód dziennikarza?
 
W Niemczech jest na to wiele sposobów. Głównie trzeba być ciekawym świata, należy także ukończyć studia dziennikarskie . Ja - jak większość niemieckich dziennikarzy studiowałam humanistyczne kierunki. Dopiero po studiach można się ubiegać o tzw. Wolontariat - dwuletnie wykształcenie dziennikarskie w telewizji, w gazecie lub w radiu.

3.Proszę powiedzieć jak wygląda Pani dzień powszedni w telewizji?
 
Każdy dzień jest inny. Nie można być człowiekiem, który ceni sobie rutynę. Dziś zdjęcia i wywiady, telefonowanie przez cały dzień
 A jutro nagła praca od rana do nocy i to przez kilka tygodni.
 
4.A jeszcze chciałabym zapytać o życie osobiste, jak łączy je Pani z pracą?
 
Trzeba mieć partnera, który jest  wyrozumiały.  Najlepiej dziennikarza bo ten najlepiej wie dlaczego romantyczna kolacja jest przesunięta o dwie godziny. Naprawdę nie jest zawsze łatwo łączyć jedno z drugim.

5.W jakim niemieckim mieście Pani mieszka?
 
Mieszkałam w Hamburgu zanim się przeprowadziłam do Warszawy.
Czasami tęsknię za świeżością powietrza i bliskością morza.
Ale lubię Warszawę. Jest nerwowa i jednocześnie dynamiczna i ciekawa.
 
6.Czy wie Pani o tym, ze polscy uczniowie śpiewają piosenki niemieckie?Wow! Jestem pod wrażeniem!
 
7. A jak Pani myśli jakie to piosenki?
 
Nie mam pojęcia. Rzadko śpiewam po niemiecku i nie przychodzi mi do głowy. Wolę polskie piosenki:
"Wiosna Wiosna ... ach to ty!" ;-)

Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu.
Adrianna Drogosz- przyszły technik cyfrowych procesów graficznych, uczennica klasy 1tc  w ZSiPKZ

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony