Słów kilka o Policealnej Szkole Kosmetycznej przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze

Policealne Studium Kosmetyczne, Szkoła Kosmetyczna, Szkoła Policealna czy Studium, która z powyższych nazw jest najbardziej adekwatna dla szkoły, do której uczniowie udają się zaraz po ukończeniu liceum?

Problem nazwy dla tego typu szkół wydaje się dość banalny, aczkolwiek jest istotny. W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. / Dz.U. z 2001r.   Nr 61.poz.624  /nie  występuje określenie „studium”  na żadnym poziomie szkoły ponadgimnazjalnej . Czyli nie można otworzyć Policealnego Studium Kosmetycznego, ponieważ ustawodawca nie przewidział studium jako typu szkoły ponadgimnazjalnej . Zauważa się ,że wśród wyższych szkół także nie występuje  szkoła o nazwie np.:”Studium Kosmetyczne” . Spotyka się natomiast  nazwę "Wyższa Szkoła Kosmetyczna" . Mówi się potocznie: studiuję kosmetologię .... albo studiuję w Wyższej Szkole Kosmetycznej w Zielonej Górze lub Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie na kierunku kosmetologia ze specjalnością fryzjer stylista .
Słownik Języka Polskiego słowo „studium” tłumaczy jako:
1. Uczenie się, nauka na wyższej uczelni, studiowanie
2. Częściej badania naukowe, praca badawcza,
3. Rozprawa, dzieło, opracowanie naukowe poświęcone określonemu tematowi.
I w końcu 4. dział, wydział wyższej uczelni, także szkoła wyższa lub półwyższa, kursy naukowe.*
W powszechnym użyciu większość szkół przyjęła nazwę „studium”. Słowo to bowiem, według ankietowanych, najczęściej kojarzy się ze studiowaniem lub pracą badawczą. Co za tym idzie brzmi bardzo dumnie i podnosi prestiż szkoły policealnej.  Ma również niebanalny wpływ na kampanię reklamową, promocję szkoły  i związany z tym nabór słuchaczy na dany rok. Można więc zadać sobie proste pytanie: czym zatem różni się Policealna Szkoła Kosmetyczna od Studium Kosmetycznego? Krótka odpowiedź- NICZYM.
Jest ten sam program nauczania, te same zajęcia praktyczne i ten sam tytuł: technika usług kosmetycznych.
Kształcenie, które w Policealnej Szkole Kosmetycznej oferuje Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze obejmuje 2 lata. Aby dostosować swoje metody   i treści nauczania do zachodzących zmian gospodarczych, tak aby absolwenci mieli szansę na dalszy rozwój zawodowy na dzisiejszym rynku pracy, wprowadziliśmy system kształcenia zintegrowanego, czyli tzw. kształcenie modułowe. Polega ono na tak dobranych modułach kształcenia zawodowego i odpowiadających im jednostek modułowych wyznaczających treść zajęć edukacyjnych, aby umożliwić ukształtowanie wiedzy i  psychofizycznych właściwych dla każdego zawodu.
Policealna Szkoła Kosmetyczna w Zielonej Górze w zakresie kształcenia modułowego oferuje m.in:

 • Wykonywanie makijażu
 • Wykorzystanie prądu w kosmetyce
 • Wykorzystanie ciepła w kosmetyce
 • Patologia skóry
 • Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego
 • Usuwanie zbędnego owłosienia
 • Pielęgnacja kończyn górnych
 • Pielęgnacja kończyn dolnych
 • Anatomia
 • Dermatologia
 • Podstawy przedsiębiorczości
 • Pielęgnacja oprawy oczu
 • Higiena
 • Chemia surowców kosmetycznych
 • Dietetyka

Jako jedyna szkoła kosmetyczna na terenie województwa lubuskiego prowadzi kształcenie    w zakresie metod przedłużania i zdobienia paznokci (tipsy) oraz wykonywania zabiegów zdobniczych na ciele (bodypainting). Równie innowacyjne metody proponujemy w module wykonywanie makijażu, gdzie oprócz dziennego, ślubnego i wieczorowego, wprowadziliśmy charakteryzację filmową i teatralną. W związku z tym nasi absolwenci mają również szansę na znalezienie pracy w  tzw. showbusinessie.  Przyznać trzeba, że praktykują już teraz, biorąc udział w rozmaitych konkursach, pokazach i występach:
Zielonogórskie Mistrzostwa w Makijażu Artystycznym, Ogólnopolskie Mistrzostwa Makijażu (Gdańsk, Poznań), imprezy miejskie.
Szkoła współpracuje z wybitnymi specjalistami w dziedzinie kosmetologii, chirurgami plastycznymi, organizuje liczne szkolenia.
W tym miejscu należy podkreślić, że zajęcia praktyczne odbywają się w najlepiej wyposażonej pracowni w województwie, która dysponuje: urządzeniami do zabiegów odchudzających, ujędrniających, kawitacją, jonoforezą, elektrostymulacją, drenażem limfatycznym, ultradźwiękami, mikrodermabrazją.
Posiadamy innowacyjne programy do wizażu, a nasze słuchaczki biorą udział w szkoleniach na terenie całego kraju.
Ukończenie Policealnej Szkoły Kosmetycznej przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego nadaje słuchaczkom tytuł „technika usług kosmetycznych”, a tym samym uprawnienia do samodzielnego prowadzenia gabinetu, wykonywania zabiegów kosmetycznych, różnego rodzaju masaży oraz podjęcia pracy w salonach SPA. Jest to z pewnością jedna z najlepszych szkół kosmetycznych na terenie województwa lubuskiego, ukończenie której gwarantuje zdobycie atrakcyjnej posady bądź możliwość uruchomienia własnej działalności. 

 

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony