Gastronomiczny talent show w zielonogórskiej Palmiarni.

Już po raz drugi Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego zorganizował Gastronomiczny Talent Show. Tym razem impreza odbyła się w Zielonogórskiej Palmiarni w poniedziałek 07 kwietnia o godz. 11.00. Podobnie jak w czerwcu ubiegłego roku, pokaz gastronomiczny to wydarzenie będące finałem zakończenia specjalizacji „Winiarz z elementami obsługi konsumenta”, realizowanej w ramach projektu „Winiarstwo i gastronomia w Zielonej Górze- tradycja i nowoczesność”.

 Adeptami ww. specjalizacji byli uczniowie klasy 4 toug (technikum organizacji usług gastronomicznych),a całość kształcenia trwała dwa lata. Dla przypomnienia realizacja ww. projektu związana jest z restrukturyzacją turystyki, w tym enoturystyki oraz rozwojem bazy hotelowej w naszym regionie, dzięki którym wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie żywienia i obsługi konsumenta. Pojawiła się potrzeba modernizacji kształcenia w takich zawodach, jak: kucharz, kelner, technik organizacji usług gastronomicznych.

Ponadto za jeden z priorytetów uznano rozwój zasobów ludzkich dla turystyki, gdyż kadry nadal nie posiadają odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w części praktycznej. W ramach projektu uruchomiony został także kurs zawodowy dla 90 uczniów PROFESJONALNY SERWIS USŁUGOWY KLIENTA. Adepci tego kursu, to uczniowie naszej szkoły, w większości adepci zawodów, dla których szkolenie takie daje możliwość nabycia dodatkowych umiejętności i kwalifikacji w zawodzie innym, niż ten, którego uczą się na co dzień. Tym samym zwiększa to ich szansę na obecnym rynku pracy.
Poniedziałkowa impreza będzie polegać na pokazie umiejętności gastronomicznych, a tym samym degustacji zaproponowanych potraw, zaserwowanych zgodnie z protokołem. Całości towarzyszyć będą pokazy: sommelierskie, barmańskie i baristyczne oraz degustacje.
W tym roku absolutorium projektu połączone było z konkursem i pokazem fryzjerskim:
„Słynne fryzury literackie”, uczestnikami którego były osoby dorosłe- słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Turniej ten składał się z trzech etapów: testu teoretycznego, wykonania fryzury (stylizacja całościowa: strój makijaż, fryzura) oraz prezentacji. Nad całością czuwało 4 osobowe Jury, a organizotorami były nauczycielki z ZSiPKZ- Jolanta Ciążkowska-Gaj, Anna Pietrzak i Agnieszka Szwejkowska. Konkurs ten nie odbyłby się gdyby nie wsparcie Pana Tomasza Łężaka i firmy „Fale, Loki, Koki”.
Również adepci projektu byli skrupulatnie oceniani, bowiem każdy z 18 zasiadających za stołem gości będzie miał możliwość zaprezentowania własnych uwag.
Na zakończenie imprezy dyrektor szkoły- Leszek Jastrubczak wraz z koordynatorem projektu- Bogusławem Dąbrowskim wręczyli certyfikaty wszystkim absolwentom specjalizacji. Za przygotowanie wyśmienitych potraw odpowiedzialni byli uczniowie klasy III i IV technikum kucharz. Przyznać trzeba, że była to prawdziwa uczta dla podniebienia, pojawiły się bowiem m.in. sałatka z marynowanego łososia, grillowany dorsz z mulami, krem ze szparagów. Nad całością czuwał Pan Robert Poliński oraz Pan Artur Szcześniak- opiekunowie w ramach projektu.
Ucztą dla oka okazał się finał konkursu fryzjerskiego. Jury stanęło przed trudnym wyborem, bowiem fryzury były fantastyczne, pracochłonne i składały się najczęściej z kilku technik. W konsekwencji czołowe miejsca przypadły następującym uczestnikom:

  • I miejsce- Pani Karolina Bajer (słuchaczka kkz)- za stylizację „Królowa Elżbieta I”
  • II miejsce- Pani Sylwia Kostrzewa (uczennica Technikum Nr 5)- za stylizację „Helena Trojańska”
  • III miejsce- Pani Sandra Pentek (słuchaczka kkz)- za stylizację „Macocha Królewny Śnieżki”

Inne równie ciekawe stylizacje to m.in.: Jagna, Jasmina czy Afrodyta. W składzie Jury zasiedli fantastyczni fryzjerzy i przedstawiciele z branży, m.in.: Pan Tomasz Łężak, Pani Marta Olejniczak, Pan Radosław Poprawski, Inga Kordel.

Imprezę poprowadziła Pani Jolanta Ciążkowska-Gaj, nad oprawą techniczną czuwał Pan Łukasz Czarkowski i jego niezastąpieni asystenci. Wspaniały makijaż wykonywały uczennice Policealnej Szkoły Kosmetycznej pod czujnym okiem swojego opiekuna- Pani Justyny Sońty.
Impreza zakończyła się o godź. 14.30 wręczeniem nagród dla finalistów konkursu fryzjerskiego.

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego to szkoła, która kształci w różnych zawodach zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Do najbardziej popularnych zawodów zaliczyć możemy: kucharza, fryzjera, fotografa, cukiernika i  wiele innych.  W tym miejscu należy powiedzieć również o zawodach unikatowych np. zdunie czy złotniku, na  które w chwili jest olbrzymi popyt. Zawody, w których proponujemy kształcenie na poziomie technikum to: technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, fototechnik, technik cyfrowych procesów graficznych oraz technik procesów drukowania.  Od września uruchamiamy Liceum Ogólnokształcące o profilach: medialno-dziennikarskim, logiczno-przyrodniczym z elementami obróbki cyfrowej oraz wojskowo-policyjnym.
 W chwili obecnej z naszą ofertą szkolenia zawodowego wyszliśmy  również do osób dorosłych i uruchomiliśmy następujące szkoły: Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Szkoła Policealna dla Dorosłych (technik usług kosmetycznych, technik informatyk, asystent kierownika produkcji filmowej/telewizyjnej, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, florysta. Dużym powodzeniem, również wśród osób dorosłych, cieszą się kwalifikacyjne kursy zawodowe, które umożliwiają zdobycie „dodatkowego zawodu”. Najbardziej popularne to grafik, fryzjer, kucharz, kelner, barman, kosmetyczka itp.

W celu dokładnego zapoznania się z ofertą edukacyjną w ZSiPKZ  zapraszamy na dzień otwarty szkoły, który odbędzie się 9 maja przy ulicy Botanicznej 66. Zaproponujemy coś dla ciała i dla ducha w doskonale wyposażonych pracowniach: fryzjerskiej, kosmetycznej, graficznej oraz gastronomicznej.

Zakończenia specjalizacji „Winiarz z elementami obsługi konsumenta”

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony