Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość-to hasło naczelne projektu ,,Kulinarny świat bez granic” realizowanego dla programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej  Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013 w ramach ,,Europejskiej Współpracy Terytorialnej” przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze oraz Akademie des Handwerks der Handwerkskammer w Cottbus.

 

13 października w zielonogórskiej Palmiarni miało miejsce niecodzienne wydarzenie, jakim była integracja młodzieży polsko-niemieckiej przy wspólnym gotowaniu.
Ojcem przygotowywanego ponad 2 miesiące przedsięwzięcia jest Pan Czesław Fiedorowicz – prezes Euroregionu, przy pomocy którego do współpracy zaangażowano takie restauracje jak : ,,Palmiarnia” i ,,Amadeus”, w których nie tylko odbywają się prezentacje i konkursowe zmagania, ale także nocleg zaproszonych gości.
W dniu 13.10.2010 w restauracji Palmiarnia spotkali się uczniowie polskiej
i niemieckiej szkoły zawodowej, by wraz z instruktorami zaprezentować swoje umiejętności gastronomiczne na ,,mistrzowskim poziomie tradycji kulinarnych obu narodów”
Hasłem przewodnim środowego spotkania był ,,Szalony szkolny lunch”
Młodzi adepci sztuki kulinarnej z Cottbus (z Brandenburgi) zaproponowali : malutkie kanapeczki na pumperniklu w kształcie rybek akwariowych, których łuskę stanowiła misternie pokrojona rzodkiewka, a ser biały stanowił tuszę, medaliony z polędwiczki wieprzowej ozdobionej różą z  pasty mięsnej i kawiorem a także cudownie nadziewane rożki.
Polscy uczniowie w odpowiedzi pokazali : plecaczki szkolne na bazie nadziewanych naleśników , ,,śniadaniowy odjazd” – czyli kanapeczki w kształcie samochodzików  
i skuterów oraz przekąski ,,viva Italia i pettite France bazowane na składnikach kuchni włoskiej i francuskiej.
Szczegółową technologię przygotowywania każdej potrawy można było obejrzeć dokładnie na ekranie, na który transmitowany był obraz z ruchomej kamery.
Największą radość potrawy sprawiły gimnazjalistom z Przylepu, którzy przybyli na spotkanie ,,jedności i współpracy” , podobnie jak inne gimnazja na specjalne zaproszenie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego.
Kontynuacją przedsięwzięcia będzie branżowe spotkanie w hotelu ,,Amadeus”, gdzie swoje kulinarne umiejętności zaprezentują ,,V-ipy”, których reprezentować będą m.in.: Jolanta Danielak- Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Zielona Góra, Wioleta Haręźlak-Wiceprezydent Zielonej Góry, Dariusz Lesicki-Wiceprezydent Zielonej Góry Aleksandra Mrozek- Przewodnicząca Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta Zielona Góra.
 ,,Piknik nad Sprewą, Nysą i Bobrem” to temat czwartkowego spotkania, które przebiegać będzie w atmosferze rywalizacji konkursowej obu drużyn.
W czwartek do Zielonej Góry przybędzie szefowa szkolnictwa zawodowego Brandenburgii
p. Wagner.
Wszystkich spragnionych niesamowitych, kulinarnych doznań serdecznie zapraszamy i mamy nadzieję, że podobne projekty będą realizowane w przyszłości.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony